Unutma ki Bir Tek Sana Seçilirim Short Film Corner!

Yazar : Burak Aras

02 Haziran 2016

Ekleyen: Sercan Ünal

4427

Unutma ki Bir Tek Sana Seçilirim Short Film Corner!

Short Film Corner, herhangi bir kısa filmcinin kendi filminin reklamını, tanıtımını, pazarlama imkanını sağlayan; bu esnada da orada filmini pazarlayan bu kısa film yapımcısı ve yönetmenini oraya bu amaçla gelen diğer film yapımcı, yönetmenlerle buluşturan ve orada bu buluşan yönetmen, yapımcıların pazarladığı filmleri de oraya görmek, keşfetmek ve beğenirse satış haklarını vs. gibi almak için gelen dağıtımcı, satıcı, alıcılarla filmini pazarlayan yönetmen ve yapımcılar arasında bir yerel iş ağı oluşturularak iletişimi sağlayan ve tüm bunlara bağlı olarak çeşitli etkinliklerin, sunumların, toplantıların, konferansların ve benzeri her şeyin düzenlendiği ve eh nihayetinde Cannes Film Festivali sorumluluğunda yapılsa da festivalin programında yer alan resmi yarışma ve resmi gösterim bölümleriyle hiç alakası olmayan çok büyük bir ticari kısa film fuarıdır.

Dikkatle altını çiziyorum, Short Film Corner ticari bir kısa film fuarıdır. Nasıl son model teknolojik ürünlerin, otomobillerin fuarları oluyorsa, bu tarz olaylara ihtiyaç duyuluyorsa; doğal olarak son model kısa filmlerin de düzenlenen bir fuarı olmalıdır diyerek böyle bir organizasyon ihtiyaç olarak her sene düzenlenmektedir.

Daha açıklayıcı olursak, Short Film Corner’in, TV’lerde de gördüğümüz kocaman serili kırmızı halının üzerinden yürüyen sinema sanatçısı, yönetmen, yapımcı, oyuncu, festivalin ana destekleyicileri, manken, modelin bir yığın basın mensubu arasından geçip festival programındaki filmlerin gösterimlerinin yapıldığı o muhteşem yapı Palais des Festivals et des Congrès’e girişinin görüntülendiği o bilindik muhteşem festival ile amaçları doğrultusunda çok alakası yoktur. Short Film Corner, festivalin resmi programından o kadar ayri bir mecradır ki internette festivalin resmi Vimeo hesabındaki Short Film Corner tanıtım videosunu izleyen dikkatli biri hemen durumu fark eder: Görüntülerde fuarın düzenlendiği o kocaman salonda ne bir gösterim var, ne de filmleri takip eden bir jüri. Bakınız Short Film Corner Tanıtım videosu:https://vimeo.com/120693945[ 1 ]

Short Film Corner, filminizi prosedür denilebilecek bazı koşulları sağlandığı takdirde festivalin hesabına yatırılan 95 euro karşılığında kabul ediyor ve kendi online video kütüphanesine yüklüyor. Prosedür denecek koşullar nedir denecek olursa bir liste haline getirirsek şöyle sıralayabiliriz: Bakınız Short Film Corner Kısa Film Kabulü için Genel Koşullar:www.cannescourtmetrage.com/en/reglement[ 2 ]

  Short Film Corner bölümüne başvurmak isteyen kısa filmin;

 • Çıkış tarihi 1 Haziran 2015 tarihi ve sonrası olmalı ( 2016 yılı için koşulan şart budur; fakat bu her sene festival düzenlendikçe tarihi güncelllenen bir koşuldur. )

 • Süresi 35 dakikayı geçmemeli,

 • Festivalin düzenleneceği tarihe kadar internette online olarak yayımlanmaması,

 • Herhangi bir kısa filmde olan sinema karakteristiklerini sunması lazım, özellikle kurgusunda, görüntüsünde, müziğinde, senaryosunda vb… ( Başka bir deyişle, herhangi biri filmini izlediğinde,en asgari şartlarda bu film iyi kötü bir kısa film, demeli. Daha açık olursak da filminiz sansüre açık, provokatif içerik barındırmalı ya da filmde reklam kokan hareketler olmamalı. Adamlar hiç bu konulara değinmeden ne güzel de iki kelime “sinema karakteristiği” diyerek bu değindiğim konuları özetlemiş! )

 • Short Film Corner’a başvuran hak sahiplerinin, festival boyunca kendi varlıklarını garanti altına alacaklarını kabul etmeliler. ( Gene kısaca, başvurduğun filmin hakları sendeyse; delikanlı gibi gel festival boyunca arkasında dur, diyor. )

 • Daha önce Short Film Corner’da kaydı bulunmamalı.

 • Yapımcısı, yönetmeni tek bir film ile başvuru yapabilir.


Koşullardan anlaşılacağı üzere, Short Film Corner, bünyesine kabul edeceği filmleri klasik bir festival elemesinden geçirmez ki yukarıdaki koşullardan da anlaşılan şu ki başvurulan filmlerde kısa filmin kısa film olması dışında bir kriter aranmaz. - Dünyadan ortalama 3000 yapımcı-yönetmen ve kısa filmi bu fuarda yer alıyor; bir eleme, bir juri, bir seçki olsaydı bu kadar kısa filmci nasıl orada olurdu; festivalin resmi yarışma bölümüne gene ortalama 3000 kısa film başvururken ve bu filmler arasından yalnız ve yalnız 9-10 kısa film seçilirken. Bir düşünsenize.

Short Film Corner′da Short Film Corner’a kabul edilen filmler için Cannes Film Festivalinin sorumluluğunda bir ödül verilmez, bir gösterim yapılmaz ve bir dünya prömiyeri yapılmaz ki tanıtım videosuna bir göz atanlar bunu net bir şekilde ayırt etmiştir. Short Film Corner bünyesine kabul edilen ve film kütüphanesine yüklenen filmler üzerinde Festival’in hiçbir gösterim ve yarışma sorumluluğu yoktur ki özellikle festivalin kendisinin de üstüne basa basa dikkat çektiği bu ayrıntı, neredeyse ülkemizde sinema-film üretenlerin tamamına yakını tarafından bilinen büyük bir yanlışa parmak basar. Bilinen yanlış da şudur:“Short Film Corner, Cannes Film Festivalinin sorumluluğunda dünyanın dört bir yanından eleyerek seçtiği kısa filmlerin festival programı çerçevesinde gösterimini yapar.”

Tabi ki hayır!

Ben 2015’te “Zamanı Beklemek” kısa filmimle Short Film Corner’da yer aldım. Filmimiz Short Film Corner’a kabul edildiğinden festivalin düzenlediği tarihe kadar festivalin tarafıma attığı emaillerde de yukarıda anlattığım konu üzerinde defalarca duruyordu. Hatta bu mailler arasında direk konuyla alakalı olarak Short Film Corner nedir, diye bir soru başlığıyla bir hatırlatma emaili yollamıştı. Tarafıma atılan emailin bir bilgilendirme emaili olduğundan buradan orjinal halini paylaşmakta da herkes için bir yarar görüyorum:“Reminder: what is the Short Film Corner?‏ 24.03.2015

Few weeks left until we welcome you in Cannes. We’re right on time to remind you the essential about the event.

The Short Film Corner is a meeting area dedicated to short films, which help promoting your work and expanding your network by meeting professionals (producers, distributors, buyers, festival programmers etc…).

Thus, the Short Film Corner is not a competition. The acceptance is not based on a selection but on what we call a “filter” based on professional criteria (around 2’000 films are accepted).

There is no award, no screening and no world premiere at all. Every film accepted is available in our Digital Film Library, and viewable on digital booths installed in the area.

Every day, you’ll have the opportunity to join our different conferences, workshops and happy hours. You’ll get all the information about these events by email at the beginning of May.

To know more about the Short Film Corner, here is a clear video:


https://vimeo.com/120693945

The Cannes Court Métrage team”

Mealen Cannes Kısa Metraj Ekibi diyor ki “Short Film Corner, kısa filmlere ithafen oluşturulan bir buluşma alanı olup; oraya kabul edilen kısa filmlerin promosyonuna imkan tanırken kısa film yapımcı-yönetmenini diğer sinema profesyonelleri ile buluşturarak iş ağını genişletmesini sağlar.

Bu yüzdendir ki Short Film Corner bir yarışma değildir ve filmlerin kabul edilmesi bir eleme yoluyla olmaz; fakat sadece profesyonel kritere dayalı bir filtre de vardır. (yaklaşık 2000 filmin kabul edilmektedir.)

Bir ödül yoktur, bir gösterim yoktur, hatta bir dünya promiyeri de. Kabul edilen tüm filmler digital bir kütüphanede saklanır ve buluşma alanına konulmuş digital kabinlere yüklenen filmler etkinlik boyunca izlenebilir.

Her gün, farklı farklı konferanslara, workshoplara, kokteyllere vb. katılma hakkınızı kullanabilir; Mayıs başında bu etkinlikler ile ilgili tüm bilgiler sizlere email ortamından gönderilecektir.”


Mesajlarının sonunda da benim sizlere yukarıda Short Film Corner ile ilgili paylaştığım video var.[ 3]

Yukarıda tarafıma atılan emailin o sene Short Film Corner’da filmleriyle yer alacak tüm kısa film yapımcı-yönetmenlerine de şüphesiz harfiyen aynı olacak şekilde gönderilmiştir; büyük bir ihtimalle yurtdışında da Short Film Corner ile ilgili bilinen büyük yanlışlar var ve festival bunun farkında.

Evet Short Film Corner’da oraya kabul edilen filmler için bir gösterim, bir yarışma festivalin sorumluluğunda olmaz, festival böyle bir şey yapmaz. Ama ülkemizde bu durum böyle ne yazık ki bilinmiyor. Kısa film üretenler arasında da bu durumu bilenler de bu durumu bilmezlikten geliyor; çünkü festivalin adı Cannes Film Festivali. Bir adı, bir şanı, kocaman kırmızı halısı, yani reklamı var. Niye geri kalanlar gerçeği ve doğruyu bilsinler ki ne güzel de herkes senin filminin orada gösterim yapacağını biliyorken. Bırak sadece haberi; reklama, şana ve şöhrete baksanıza herkes şöyle duyduğunda ve bildiğinde senin filmin hakkında. Aşağıda maddeler halinde sıralananlar Short Film Corner’da o sene kısa filmiyle kabul edilen fakat lanseleri türlü türlü olacak şekilde internette sosyal medyada paylaşılan, gazetelerin haber sitelerinde yer alan küpürler, alıntılar, haberler falan filan: • Kısa Filmimiz bu sene Cannes Film Festivali’nde Short Film Corner’da gösterim yapacak.

 • Kısa Filmimiz Short Film Corner’a seçildi.

 • Cannes’te bir Türk yarışacak! Bu sene düzenlecek Cannes Film Festivalinde Short Film Corner da kısa filmiyle yer buldu”

 • Cannes’ta bir Türk kısa filmi!

 • Cannes′da Short Film Corner’da bir hafta boyunca gösterilecek filmler ve yönetmenleri!

 • Kısa filmi ile Cannes Film Festivali sırasında açılacak Türkiye Standı’nda Türk filmleri seçkisinde yer almaya hak kazandı.Ne kadar da yanıltıcı ve yanlış haber ve paylaşımlar!

Belki son maddeye itiraz gelebilir; Cannes Film Festivali’nde festival yönetimi ülke ya da okul vb. bazında da ticari stantlara yer veriyor; bizim ülkemizde de bu standı yöneten Ankara Sinema Derneği de orada tanıtım amacıyla kısa ve uzun metrajlı filmlerden bir seçki oluşturuyor ve götürüyor. Standı yönetenlerin sorumluluğunda bir seçki oluşturulabilir; ona diyeceğimiz bir şey yoktur elbet ama gene bu Short Film Corner’da bir eleme, gösterim ve yarışma vardır dedirtemez. Ayrıca festival kapsamında sadece kısa filmlerin promosyonunun yapılacağı bir alan yoktur. Uzun metrajlı filmler de Short Film Corner’taki gibi benzer amaçlarla (promosyon ve iş ağı oluşturma) festivalin oluşturduğu fuar alanında yer alır ve fuarın adı da: Marche du Film. Orada çok daha fazla katılımcı olur. Festivalin Marche du Film için oluşturduğu sitesinde bu seneki etkinliklerde 11,900’den fazla katılımcının Marche du Film’de bulunduğunu belirtiyor. Bakınız :www.marchedufilm.com/en[ 4 ]

Evet, Short Film Corner’da bir eleme, gösterim ve yarışma yok; fakat yapımcı veya yönetmen olarak orada o fuar da olursan filmini bir kereliğine fuar alanında bulunan 3 ila 9 kişilik gösterim odalarında filmini gösterebilirsin.

Alın size resmi gösterim!

Tabi bu gösterim gene senin sorumluluğunda olan bir gösterim, festivalin değil! Festival film gösterimi yapacağım sözünü vermiyor filmini bu fuara kabul ederken ki defalarca seni uyarıyor maillerinde. Fakat tüm bu bilinenlere ve uyarılara kulak tıkayıp biz emek verdik kardeşim öyle olmasa orada işimiz ne, diyenler; seçildik hey yavrum hey be diye diyar diyar dolaşıp havasını atanlar; haber yaptıranlar, başkalarını, birbirlerini ve kendilerini kandıranlar var. Kısaca ülkemiz sınırları içerisinde bu festivalin sözde kaymağını yiyenler oluyor, ama asıl trajikomik bir gerçek var o da şudur ki Short Film Corner’da kabul edilen filmi de onun yönetmenini de Cannes Film Festival yöneticileri ne tanıyor ne de biliyor. Daha kötüsü de şudur ki bu yapılan yanlışlar doğruyu bulmamıza engel oluyor. Kendimizi aşamıyoruz; İçini boşalttığımız, anlamını yitiren terimlerimiz oldu; yeni fikirler üretmiyoruz ve eldekilerle yetiniyoruz, tekrara düşüyoruz, düştükçe düşüyoruz, teknik bilgilerimiz sınırlı; film çekiyoruz ama görüntü, ses, kurgu, müzik ve dahası… Tek tek çok güzel duruyorlar, ama tam anlamıyla sağlam bir kompozisyon üretip eldekileri düzgün bir şekilde bir araya getiremiyoruz; çünkü yarım yamalak biliyoruz; hep yarım yamalak! Minimal film üreteceğim diye ajitasyondan ötüye gidemeyen boş mavralar ki kimlik bunalımındaki ezilmiş taşralılardan bıktık artık!

Ama hep bunlar çok tutuyor bu mevsimde!

Benim de gerçekten ayar olduğum konu da budur!


[ 1 ]Cannes Film Festivali Short Film Corner ile ilgili Cannes Film Festivali’nin resmi tanıtıcı videosu
[ 2 ]Cannes Film Festivali Short Film Corner Kısa Film Kabulü için Genel Koşulları
[ 3 ]Cannes Film Festivali Short Film Corner ile ilgili Cannes Film Festivali’nin resmi tanıtıcı videosu
[ 4 ]Cannes Film Festivali Marche du Film resmi internet sayfasıYazar: Burak ArasPAYLAŞYorumlarGeri Dön: Ana Sayfa