Tüm YazılarFilmekimi 10 Yaşında!

Filmekimi 10 Yaşında!

07 Eylül 2011

Ekleyen: Aytaç Ünal

İstanbul Kültür Sanat Vakfı tarafından düzenlenen Filmekimi, 8–15 Ekim tarihlerinde izleyicilerle buluşuyor. 10. yaşını kutlayan Filmekimi’nin bir de sürprizi var: Filmekimi, bu yıl ilk kez İstanbul sınırlarını aşıyor ve Türkiye’de beş kentte daha sinemaseverlerle buluşuyor.

Devamını Oku

KÜÇÜK SİNEMA DÜKKANI-2

KÜÇÜK SİNEMA DÜKKANI-2

31 Ağustos 2011

Ekleyen: Bilal CangülLuis Buñuel-Salvador Dali ikilisinin, 1930 yılında çektikleri ENDÜLÜS KÖPEĞİ adlı filmin yapımcısı Le Vicomte de Noailles (Noailles Vikontu) sanını taşıyan bir asilzade idi.

Devamını Oku

HAYAT KISA BİR FİLMDİR

HAYAT KISA BİR FİLMDİR

22 Ağustos 2011

Ekleyen: Aytaç Ünal“Hayat kısa bir filmdir.” Bir slogan gibi geliyor kulağa ilk duyulduğunda bir yarışmanın ya da kısa filmin tanıtım sloganı. Slogan demek yanlış olamaz aslında, hayatın sloganı…

Devamını Oku
Kısa Metraj Sohbetler - Poss Kondeatis

Kısa Metraj Sohbetler - Poss Kondeatis

03 Temmuz 2011

Ekleyen: Fahri ŞahinKısa filmi farklılaştıran şey bir karakteri ,bir olguyu en sade haliyle genel anlatım kurallarından sıyırarak anlatabiliyor olması. Kısa filmlerde izleyiciye ulaşmak için oldukça cüretkar metotlar türetebilirken, uzun metrajların matematiği bunu gerçekleştirebilmeye izin vermiyor.

Devamını Oku

SİNEMAYA DOĞRU ADIM ADIM…

SİNEMAYA DOĞRU ADIM ADIM…

29 Haziran 2011

Ekleyen: Bilal CangülEn iyi niyetli, ama ilkel denemeleri bir yana bırakırsak; 1820’lerde Belçikalı Joseph Plateau ve İngiliz Michael Faraday, 1830’larda Avusturyalı Simon Stampfer,

Devamını Oku

Kısa Metraj Sohbetler - Virginia Gilbert

Kısa Metraj Sohbetler - Virginia Gilbert

23 Mayıs 2011

Ekleyen: Fahri ŞahinKısa film türüne büyük bir hayranlığım var, ben zihnin genellikle yanlış ve eşsiz yapısının kısa öykü türüne daha yatkın olduğunu düşünüyorum . Benim için en iyi kısalar bir duygunun niteliği ve etkileri ile başa çıkma eğiliminde olanlardır.

Devamını Oku

Hangi Belgesel

Hangi Belgesel

20 Nisan 2011

Ekleyen: Emre AkdişSon yıllarda festivaller ve etkinliklerde belgesel sinemanın tanımları için bazı sorunlar yaşanmaya başlandı. Belgesel filmler için kurulan jüriler karşılarına gelen filmlerin çeşitliliği karşısında şaşırıyorlar.

Devamını OkuGeri Dön: Ana Sayfa