Prime Time 20143543

Tür : Deneysel       

Yönetmen   Özge Aktaş
Yönetmen Yardımcısı   Onur Oran
Oyuncu   Hülya Çavlı

Paylaş:

1842 yılında İngiltere’de çalışanların 10.000 imzalı hak ve özgürlükler bildirgesi reddedilince bir genel grev başladı. Politik eylem içermeyen bu eylem sonucunda, işçi maaşlarında düzelme ve 10 saatlik çalışma hakkı elde edildi. Elde edilen bu hak ile toplumun genelinde akşam 20:00 ile 22:59 saatleri arasında bir boşluk oluştu. İnsanlar bu saat aralığını günün yorgunluğundan ve yaşamın monotonluğundan kurtulmak için çeşitli eğlencelerle değerlendirmeye başladılar.

20. yüzyılda televizyonun icat edilmesiyle birlikte, bu saat dilimi Prime Time denilen akşam kuşağı ile doldurulmuş, bu kuşakta en çok izlenen programlar yayınlanmaya başlamıştır. İzleyicinin ilgisi arttıkça da en çok reklam alan yine bu kuşak olmuştur.

Prime time zamanla insanların hayatlarına kattığı farklılıktan çok onların yaşadığı monotonluğun bir parçası haline gelmiştir. Bu kısa film kapitalist sistemde çalışan ya da çalışmak zorunda kalan insanların monotonlaşan hayatlarında bir ritüel eğlence aracı haline gelen "Prime Time" kuşağını eleştirel bir dille anlatmaya çalışmıştır.

Kaynak : Özge Aktaş

Yayın İzin Tarihi : 09/12/2014

Yönetmen   Özge Aktaş
Yönetmen Yardımcısı   Onur Oran
Oyuncu   Hülya ÇavlıGeri Dön: Ana Sayfa