Pi′nin Yaşamı - Sinema Yazısı

21 Mart 2013

Ekleyen: Fahri Şahin

2980

Pi′nin Yaşamı - Sinema Yazısı

Yönetmen: Ang Lee
Senarist: David Magee, Yann Martel (Roman)
Müzik: Mycheal Danna
Yapım Yılı:2012
Süre:127 dk.


Ang Lee′ yle ilk tanışmam, 2000 yapımı filmi Kaplan ve Ejderha′ yla olmuştu. Sanıyorum ki, bir çoğumuzunki de öyle. İnce ruhlu, zarif; fakat tarihle, kültürle, insanla derdi olan bir adam olduğunu düşünmüştüm o zamanlar. Dilek olay! 12 sene geçmiş üzerinden. Fakat Ang Lee′ nin kültürel mitler, mistizm ve insanin doğayla, dünyayla bir ve bütünken zirveye çıkan gücüne ve direncine olan inancı tükenmemiş anlaşılan.

İki filmin tam ortasında Brokeback Dağı′yla ortalığı kasıp kavurduğu zamanları da es geçmemek gerek tabii. İnsana, insan kalbine dokunmayı ve bundan ticari anlamda pek güzel faydalanmayı ustalıkla kotaran bir yönetmen kendisi. Sanki özdekine, en temize odaklanmayı hedef edinmiş, ama bunu sadece kitlelerin yumuşak karınlarına en direk dokunuşu gerçekleştirmek amacıyla yapıyormuş gibi. Neden mi böyle diyorum? Çünkü filmin ana fikrini, çift öykü temalı gidişatını, masalsı derinliğini ve yaşattığı görsel şöleni her ne kadar beğensem de; yine de dikkati çektiği dinlerin kardeşliği ya da Tanrı′nın kudreti gibi konularda işin felsefi boyutuna inmek yerine, insanı birtakım eylemler dizisine odaklattıran tavrını yorucu ve gereksiz buldum. Sanki hikayenin özüne sadık olmak yerine gereksiz detaylarda çokça zaman kaybederek, genel izleyicinin gözünü boyayacak panoramalar, zekice kurgulanmış birkaç aksiyon sahnesiyle konudan uzaklaşmış gibi geldi bana.

Fakat eğri oturup doğru konuşalım, aranızdan kaç kişi bir saat boyunca biri kaplan, biri insan iki ana karakterin denizin ortasındaki yapayalnız dramını seyirciyi boğmadan anlatabilir? Tabii ki,büyük bir dehayla karşı karşıyayız. Yıllardır işsiz ada, gemi kazasından tek sağ kurtulan kazazede temalı onlarca film seyretmiş seyirciyi, 2013 yılında böyle bir filmle şaşırtabilmek kolay değil. Vahşi hayvanlarla yapılan çekimlerin ekibi ne kadar zorladığını tahmin bile edemiyorum üstelik. Egzotik yerler, egzotik hayvanlar, egzotik kültürler ve bunu evrensel ahlak, iman ve mantık ilişkisi içinde işlemek başlı başına bir bestseller garantisi. Fakat öykünün orijinalliği, kendi içinde gizlediği beklenmedik süprizler, insanın içindeki çocuğu yüreklendirmesi ve tabii görsel anlamda şimdiye kadar gördüğünüz hiçbir filme benzemez nitelikteki zenginliği filmi izlenir kılan özelliklerinden. Bana sorarsanız yine de ikinci kez izlenmeye değecek, dayanılacak bir film değil. Fakat insanda kitabını okuma merakı uyandırmıyor dersem de, yalan olur.

Unutmadan ekleyeyim, filmi 3 boyutlu seyredenlerdenim. Normalde bunu boşa gözleri yoran ve dikkat dağıtan bir eziyet olarak algılayan ben, Pi′nin Yaşamı′nda, efektlerin tadını daha iyi aldım.Yazar : Özer AkmanPAYLAŞYorumlarGeri Dön: Ana Sayfa