Osmanlı′nın Kanatları 20115734

Tür : Kurmaca       

Senaryo ve Yönetmen   Burak Bayar
Yapımcılar   Hasan Hakses , Burak Bayar , Burak Babayiğit
Müzik   Ömer Serkan Albayrak
Oyuncular   Ahmet Koray Anayurdu , Hasan Hakses , Burak Bayar , Merve Ünver , Burak Babayiğit , Cemil Berk Ayhan , Rüştü Süleyman Demir , Barış Yı

Paylaş:

Osmanlı Devleti, yirminci yüzyılın ilk çeyreği... O dönemde havacılık yeni gelişen bir endüstridir ve dünya çapında rağbet görmektedir. Osmanlı Devleti de bu endüstriye ilgi göstermiş, elinde imkan az olmasına rağmen birkaç uçak alabilmiştir.

Ancak çok geçmeden Birinci Dünya Savaşı′nın başlaması ile çok ciddi bir sıkıntının içine düşülmüştür; itilaf devletleri, döneminin en iyi savaş uçaklarına sahipken, Osmanlı Devleti sadece müttefiği olan Alman İmparatorluğu′ndan gelen savaş uçaklarını kullanabilmektedir. Az sayıda uçak ve yedek parça ile çok iş yapmak zorunda kalan Osmanlı havacıları, Birinci Dünya Savaşı′ndan yenik çıkılmasına rağmen, gizliden gizliye örgütlenmiş, Kurtuluş Savaşı′na katılarak büyük mücadeleler vermişlerdir. Bölük komutanı Yüzbaşı Fazıl(Koray Anayurdu) ve Vecihi(Hasan Hakses)′de bu mücadelenin içindedirler.

1913, 1918, 1920 ve 1969 senelerinden kesitler sunan bu film, amatör de olsa Türk Sineması tarihinde bir ilki temsil ediyor.

Kaynak : Burak Bayar

Yayın İzin Tarihi : 10/11/2011


Rastgele Kısa FilmlerGeri Dön: Ana Sayfa