Mavi Kalpli Kadın "Ağıt" ın Gala Notları

02 Ocak 2013

Ekleyen: Aytaç Ünal

4332

 Mavi Kalpli Kadın "Ağıt" ın Gala Notları

22 Aralık Cumartesi gecesi, Taksim The Hall′da Can Eren′in yeni kısa filmi "Mavi Kalpli Kadın"ın açılışındaydım. Daha önceden de ismini duyduğum The Hall′a ilk gidişimdi. Bu tür etkinliklere açık olan mekan, film gösterimi sonrasındaki dj performansına da ev sahipliği ediyordu. Kapıdan içeri girdiğimde Can Eren′i bulup, film öncesi birkaç soru sormak vardı aklımda. Ama kalabalıktan pek kolay olmadı tabii. Kısa bir beklemeden sonra film ekibinden filmin başlayacağı anonsu geldi. Böylece film başladı ve herkes izlemeye koyuldu.

Film sonrasında Can Eren′i tebrikleri karşılarken buldum. Böyle bir görsel zenginliği sağlam bir öyküyle birleştirmek, özellikle de zorlu kış günlerinde çekim yapabilmek tebriği hak ediyor tabii. Zaten, dediğine göre, bir yıl süren filmin oluşum süreci hayli zorlayıcı olmuş. Son görüşmemizden sonra neler yaptığımızı konuştuktan sonra, Can Eren ile üç soruluk ufak bir röportaj yaptım. İşte sorular ve verdiği cevaplar:
“Karşıt Sinema” anlayışı “Mavi Kalpli Kadın” ile hangi noktalarda kesişiyor?

Karşıt Sinema düşüncesi hala tam olarak anlatılmış ve anlaşılmış değil. Bence bu eksiklik hem daha akademik/bilimsel bir söylemde bulunamadıklarından, hem de yapısal önermede bulunmadıklarından ötürü manifesto yazarlarında. "Mavi Kalpli Kadın"′a gelirsek, tavrının yenilikçi yani karşıt olduğunu söyleyebilirim. Ama kesiştikleri nokta üzerine yukarıdaki eksiklikler yüzünden konuşamam.Filme dışarıdan bir gözle baktığında ne düşünüyorsun?

"Mavi Kalpli Kadın"′ın hikayesi bizi fazla zorladı. 15 dakika içinine sığdırmamız gereken bilgi, izleyiciyi gayet zorlayacak düzeyde, ki bunun üzerine bizim kabiliyet seviyemizi de hesaba katmak gerekiyor. Filmin hikayesinin çıkış jeneriğinde bile devam ettiğini göreceksiniz. Evet, kısa film olduğu için mazur görebileceğimiz sorunları vardır ama keyifli, izleyiciyi gereğinden fazla yormayan bir deneme oldu."Mavi Kalpli Kadın"ı yarışmalarda görecek miyiz? Kesinleşen bir yarışma/etkinlik ismi var mı?

Festivallere katılacağız. Şu an katılmış olduğumuz bir festival yok.
Röportaj : Özer Akman
Film hakkında daha detaylı bilgi : mavikalplikadin.tumblr.com

PAYLAŞYorumlarGeri Dön: Ana Sayfa