Kısa Metraj Sohbetler - Daniel Elliott

21 Mayıs 2013

Ekleyen: Fahri Şahin

3996

Kısa Metraj Sohbetler - Daniel Elliott

- Öncelikle kısa filmin sizin için ne anlam ifade ediyor?

Kısa film size film yapma zanaatını öğretir ve kişisel sinematik sesinizi keşfetmenizi ve geliştirmenizi sağlar. Ayrıca kısa film önemli ve anlamlı bir kültürel eserdir. Tek ihtiyacın senin potansiyelini tam anlamıyla ortaya çıkaracak bir projedir.- Kısa film yönetmenliğine nasıl başladınız?

Kısa film atölyelerinde- BAFTA sizin için ne ifade ediyor ?

Avrupa topraklarından filmlerime birçok ödül geldi ve bir çok filmim aday gösterildi, böyle bir önemli bir organizasyon ile İngiltere’de eserlerimin tanıtılması harika geri dönüşlere sebep oldu.- En beğendiğiniz kısa film festivali hangisi ?

Tampere Uluslararası Kısa Film Festivali ve Hamburg Kısa Film Festivali.- Kısa filminiz (The Making of Parts) Prix UIP Venice Ödülü’nü kazandı , sizin için The Making of Parts ne anlama geliyor?

İzleyicinin sorgulamasını sağlamak, filmi kendi deneyimleriyle birleştirmesi, filmin daha fazla içgüdüsel ve duygusal deneyimler yaşatmasını sağlar. Bu yüzden, filmlerim her izleyici tarafından kişisel olarak birkaç şekilde yorumlanabilir. Bu izleyiciye; ana fikir, tema, karakter ve filmi bir bütün olarak, sağlıklı bir şekilde tartışmaya teşvik eder. Bunun filmlere önemli katkıları var , ben böyle filmleri izlerken hem bir izleyici hem de uygulayıcı olabiliyorum.- Jade‘in sizin için anlamı nedir?

İzleyiciyi güçlendiren sinema ile ilgileniyorum. Bu yüzden , konuyu oluşturma sırasındaki çalışma kadar, temayı derinleştirme yöntemi sırasında, izleyicinin talep ettiği gelişmede, öykü yapıları yaratıyorum. Yazarken, baskıda yaptığım kadar , olay yerleri arasında da baskı yaptığım belirli bir dinamik sayesinde, anlam ve hız yaratmaya çalışıyorum. Bunda, diyalog önemli bir unsurdur ( bütün filmlerim de ki gibi “Jade “ seyrek olmasına rağmen , özellik diyalogları var ) ; ancak film, ille de konuşulan kelimeler sayesinde değil , görüntüler ve sesler sayesinde güçlü bir şekilde fikirler taşıyan bir araçtır. Sinematik teknikler ile öykü yapılarını ortaya çıkarmak için düzenlemeler ve görüntüler kullanıyorum ; demek istediğim, gizemli bir şekilde hikayeyi ve karakterleri ortaya çıkarmak için, görüntüdeki en yüksek uyarıcılar ile birlikte - içerik, kompozisyon, devinim, açı, sesin kullanımı - hayal ürünündeki bir görüntünün diğerini kesip yeni bir görüntünün bu sirkülasyonda devam etmesi gibi. Bu yaklaşımın, ara sıra doğrudan doğruya kavramakta zorlandığımız anlamlardaki, yaşanmış deneyimlerin duygularının bazılarını zapt ettiğine ve karmaşık durumların yalnızca kademeli olarak, bir deneyim ve diğeri arasında bağlantı kurarak elde edildiğine inanıyorum. İzleyiciyi güçlendirerek, onların düşünsel ve duygusal motorları ile meşgul olmalarına izin verir.- Yeni kısa film projeniz var mı?

COW adlı yeni bir kısa film üzerinde ve yakın zamanda gösterime girecek olan FRONTIER filmim üzerinde çalışıyorum.- Türkiye’de birçok hayranınız var, genç Türk Yönetmenler sizi beğeniyorlar. Genç kısa film yönetmenleri için tavsiyeleriniz nelerdir?

İlgilendiğiniz sinemayı yapmanız önemli, fakat aynı zamanda asla izleyiciyi unutmamalılar.- Sizin en beğendiğiniz yönetmenler kimler?

Michael Haneke’nin yapıtlarına hayranım, Claire Denis, Bruno Dumont ve Ulrich Seidl da bunların arasında.- Tanıdığınız Türk yönetmen var mı?

Nuri Bilge Ceylan.- En beğendiğiniz filmler ve kısa filmler hangileri?

Beğendiklerimi adlandırmak zor fakat son zamanlarda Banu Akseki‘nin “Thermes” filmine hayranım.- İzlediğiniz bir Türk filmi var mı?

Nuri Bilge Ceylan‘dan bir şey idi.
English Version


- First what does short film meanfor Daniel Elliott?

The short film form allows you to learn the film making craft and enables you to discoverand develop you in dividual cinematic voice. Short film is also animportant and meaning fulcultural artifact.-How did you start to director of short film?

At film school.- What does BAFTA mean for Daniel Elliott?

Most of the award sand nominations my film shave received have come from main land Europe so it was fantastic news that my work had finally been recognised in the U.K. by such an institution.-Whats your favorite short films festival?

Tampere International Short Film Festival and Hamburg International Short Film Festival.-Your short films (themaking of parts) won Prix UIP Venice Award, what does the making of parts mean for Daniel Elliott?

By challenging the audiencet of use the irow nexperiences of reality with the film it becomes a more visceral and emotive experience. My films can the refore be read in severalways, each personal to the viewer. This can also stimulate healthy debate about subject matter, theme, characterand the film as a whole. It is films with such at tributes that I am drawn to, as a viewer and practitioner.-What does the Jade mean for Daniel Elliott?

I’m interested in a cinema that empowers the spectator. So I create narrative structures that placede mands on the audience, where progression is along the lines of the deepening of theme as well as the working through of plot. As I write I try tocreate meaning and momentum via a certain dynamic I force between scenes, much as I do in the edit. Dialogue is one important element in this (and Jade, as with all my films, does feature dialogue, although sparely); but film is a medium that can conveyideas powerfully via images and sound, and not necessarily via the spoken word. I use images and edit toreve alnarrative structure with cinematic technique; which is to say, toreve alnarrativeand character my steriously, with maximums timulation in the imagery - content, composition, movement, angle, use of sound - and in the friction as one image cuts to another. I believe this a proach holds some of the emotion of lived experience – where meaning is difficult to immediatel yapprehend at times, and the grasp of a complexsituation is only gained gradually, in connecting one experience to another. By empowering the audience it allows them to en gage their ownintellectual an demotionalengines.- Do you have new short film project?

I’m developing a newshort film entitled COW and I’m developing my debut feature film FRONTIER.- You have a lot of fan in Turkey, Turkish Young Directors like you,.Can you advise to young director for short film?

It’s important to make cinema that interests you, but at the same time you should never for get about your audience.- Who are your favorite director?

I admire the work of Michael Haneke, Claire Denis, Bruno Dumont and Ulrich Seidl, amongs to thers.- Do you recognize Turkish Director ?

Nuri Bilge Ceylan.- Whats your favorite movies and short films?

It’s difficultto name favourites but I recently admired the short film ‘Thermes’ by Banu Akseki.- Did you watch Turkish Film?

Anything by Nuri Bilge Ceylan.

Röportaj : Fahri Şahin
Tercüme : Melika İncirliler

PAYLAŞYorumlarGeri Dön: Ana Sayfa