Kısa Metraj Sohbetler - Fuat Erman

05 Mart 2013

Ekleyen: Fahri Şahin

4062

 Kısa Metraj Sohbetler - Fuat Erman

- Öncelikle sizden, kendinizi okurlarımıza nasıl tanıtmak istediğiniz konusunda bir "Fuat Erman" tanımı alabilir miyiz?

Fransa’da Felsefe eğitimi görüp her zaman gönlünde olan SİNEMA konusunda bir şeyler yapmaya çabalayan bir kişi.- Sizce, ülkemizde/dünyada “okullu” olmanın bir sinemacıya neler sağladığını/sağlayamadığını düşünüyorsunuz?

Sinema yapmak için sinema okulundan mezun olmak şart değil, okul sadece sinema konusunda her zaman gerekli olabilecek olan birikimi programlı ve compact bir şekilde sağlamak için vardır. Okulun faydası olur ama zararı olmaz.- Sinema yapmak ve sinema öğretmek gibi iki farklı alanda tecrübe sahibisiniz. En derin ayrımlar nerede yatmakta? Ve iki alanda da ne ölçüde beklentilerinizi gerçekleştirdiniz, emeğinizin karşılığını ne oranda aldınız?

Sinema yapma konusunda istediklerimi henüz yapabilmiş değilim. Öğretme konusunda öğrencilerimin tepki ve feed-backlerinden anladığım kadarıyla onlara bir şeyler verebildiğim kanısındayım, burada dersi ilginç kılabilme çok önemli.- Sinema ile uğraşmak bir hayat biçimi midir? Ayrıntılara, renklere, kavramlara, görülene ve görülmeyene daha özenle, daha farkında bakabilmeyi mi gerektirir?

Öyledir tabii, bir manzara size çekeceğiniz bir plan hakkında ipucu verir, bir kitapta beğendiğiniz bir diyaloğu filminize koymayı düşünürsünüz.- Fransız Sineması ile yakından ilgili olduğunuzu düşünüyorum. Eğer bu düşüncem doğruysa “Hangi Fransız yönetmenleri seversiniz?” diye sormak istiyorum.

Godard, Truffaut, Malle, Gaspar Noe- Sinemada birçok değişik akım var. Siz bu akımlardan birine kendinizi yakın hissediyor musunuz? Yoksa bu akımların yönetmenleri sınırlandıran kurallar olduğunu mu düşünüyorsunuz?

Akımlar gelir geçer, bıraktığı izler önemlidir.- Genç yönetmen adaylarına nasıl bir öneride bulunmak istersiniz?

Sinema tarihini iyi öğrenmelerini ve genel kültüre önem vermelerini. Teknik 2 günde öğrenilir.- Son olarak, gelecekteki "Fuat Erman" projelerinden ipucu alabilir miyiz?

Kısa filmini bitirmek, ne şekilde olursa olsun bir uzun çekmek ve eğitim vermeye devam etmek.
Röportaj : Özer AkmanPAYLAŞYorumlarGeri Dön: Ana Sayfa