Kısa Metraj Sohbetler - Ertuğ Tüfekçioğlu

01 Şubat 2013

Ekleyen: Bilal Cangül

4093

 Kısa Metraj Sohbetler - Ertuğ Tüfekçioğlu

• Merhaba! Aklımda birçok soru var ve açıkçası hepsini sıraya dizmek kolay olmayacak. İsterseniz klasik bir başlangıç yapalım. Sizi, sizin ağzınızdan tanımamız mümkün olabilir mi acaba?

Angaralı′yım! İstanbul′da büyüdüm ve 20 yaşında Los Angeles′a yerleştim. Arada İtalya′da biraz okuyup, Los Angeles′da, girdikten sonra, pişman ola ola film okulunu bitirdim. 2003′te Jason Stewart Baldwin ile Califa Productions, LLC′yi kurup beraber calışmağa başladık. 1998-2008 arası film, reklâm, müzik klibi, belgesel ve televizyon filmlerinde, hemen hemen her alanda çalıştım. Daha çok yardımcı yönetmenlik, kurguculuk ve bağımsız işlerde yapımcılık yaptım. Califa için kısa filmler, reklâm ve belgeseller yönettim. 3-4 yıldır daha çok İstanbul′dayım. Kazım Mirşan ve Erken Türk Tarihi adlı bir belgesel ve Direk Aşk adında bir kısa film yaptıktan sonra, Hakan Günday′la çeşitli senaryolar üstünde çalışmağa başladık. 2012′nin sonunda Hakan′ın öyküsünü, Paris′te, gene orada bulunan Quadrangle Productions′la beraber çektik. Kısaca, kendimi mekân veya projenin çeşidini ayırt etmeden özgün işler peşinde koşan bir yönetmen olarak görmeyi seviyorum.• Bugünden yıllar önce film çekmeye başlayışınızın paylaşabileceğiniz bir nedeni var mı?


Canım sıkılıyordu.• Sinemanın birçok diğer sanatın sentezi olduğu düşüncesi hakkında neler ekleyebilirsiniz?


Evet, öyle. Buna başka ne eklenebilir? :)• Peki, meslektaşlarınızın çalışmalarını nasıl buluyorsunuz? Diyeceğim, sinema hakkıyla yapılıyor mu?

“Sinema hakkıyla nasıl yapılır” tanımından çok emin değilim. Bence, bir filmi sanat için olsun, eğlence için olsun, samimiyetle ve tüm gücümüzle yapmak önemli.• Günümüz şuyu buyu şöyle oldu, böyle iyi değil demek istemiyorum ama uzun süredir “yaratıcılık” ve “piyasa” çelişen iki kavram olmaya başladı gibime geliyor. Bu fikre katılıyor musunuz?

Böyle tartışmalar pek umurumda değil.• Cannes′da Short Film Corner′da yer almak nasıl bir histi? Ne duyumsadığınızı paylaşır mısınız?

Çok güzeldi. Şenlik kadar, oradaki Türk çadırı ve film marketini de gözlemlemek ve içinde bulunmak çok önemliydi. Orada, en gözde ülkelerden biriyiz. Short Film Corner, pek öyle aman aman bir şey değil ama vize alırken davet mektupları işe yarıyor.• “Zarpa!” adlı (ilk?) kısa filminiz ve reklam çalışmalarınızdan günümüze kadar nasıl bir yol kat ettiniz? Bu süreçte, sinema anlayışınızı kökten etkileyecek bir karar verdiniz mi?

Zor bir yoldu ama daha pek bir yol da katettiğimi sanmıyorum. Sadece baştan beri şuna karar kıldım: Herkesi dinle, içgüdülerinle çarp! Ayakta kalanı takip et.• “Turks in Entertainment” hakkında bizi aydınlatabilir misiniz? Bu projenin amacını Türkleri tanıtmak ve onları dünyanın çeşitli yerlerinden birleştirmek olarak açıklayabilir miyiz?

Açıklayabiliriz. turksinentertainment.com Amerika′da yaptığım en iyi harekettir. Bunu asıl başlatan Serdar Burhan Kalsın′a tekrar teşekkürler.• “Direk Aşk” benim için gerçek bir başyapıt. Bu denli “bizden” ve “samimi” bir ton yakalamak kolay olmasa gerek?

"Direk Aşk" da İrem′in sayesinde oldu. Bence başyapıt değil ama teşekkür ederiz.• Şu anki son çalışmanınız “Çok Uzun Bir Hikâyenin Tam Ortası” için birkaç ön bilgi almamız mümkün mü? Seyirciyi ne bekliyor bu sefer?

30 Ocak′ta Paris′te gösterimi var. Şu an oradan yazıyorum sana :) 2013 sonu ve 2014 gibi de film şenliklerinde oynayacak bir kısa. Galiba, seyircinin ne bekleyerek sinemaya girdiğine göre değişir. En azından, Türk-Amerikan-Fransız ortak yapımı bir hikâye bekliyor seyirciyi diyebiliriz.
Röportaj: Özer AkmanPAYLAŞYorumlarGeri Dön: Ana Sayfa