Kısa Metraj Sohbetler – Alper Tunel

12 Ağustos 2013

Ekleyen: Bilal Cangül

4420

 Kısa Metraj Sohbetler – Alper Tunel

- Öncelikle okurlarımız için sizden bir "Alper Tunel" tanımı alabilir miyiz?

Bunu tanımlamak zor aslında. Ama kolaya kaçıp sosyal ağdaki gibi tanımlayayım kendimi. Ben ailecek izlenen filmde erotik sahne başlaması sonucu oluşan sessizliğim.- Kısa film sizin için ne ifade ediyor?

Kısa film gevezelik yapmadan kısa zamanda çok şey anlatabilmektir aslında. Kısa filmler kısacık zamanda birçok şeyi anlatmak zorunda kalan yapıtlar maalesef. Bu yüzden de aslında çok zor bir iş. Her baba yiğidin harcı değil.Her ne kadar günümüzde herkes yönetmen,herkes sinemacı geçinse de. Uzun metrajdan tek farkı süresi benim gözümde.- Yurt içi ya da yurt dışından kısa film çalışmalarını takip ettiğiniz yönetmenler var mıdır? Ve “şu ana kadar izlediğim en iyi kısa film” diyerek önerebileceğiniz bir yapım var mıdır?

Özellikle takip ettiğim heyecanla beklediğim biri yok ama geçen gün “Herkesin Bir Şansı Daha Olmalı” diye bir kısa filme denk geldim fena beğendim onu. Özellikle görüntü yönetmeni çok iyiydi. Meryem Yavuz. Onunla çalışmayı isterim. En sevdiğim kısa film diyemem ama hikayesini beğendiğim başka bir kısa da Those Moments.- "SES" adlı kısa film çalışmanızdan da biraz bahsedelim. Bize biraz bu kısa film çalışmalarınızın çekim süreçlerinden ve sonrasındaki etkilerden bahsedebilir misiniz? Ayrıca bu projenizde dış ses olarak yer alan Levent Üzümcü’nün projeye dahil olma süreci nasıl oldu?

Ses filmi benim ilk kısa metrajım. O yüzden hatalarıyla,sevaplarıyla,günahlarıyla benim olan en sevdiğim filmim. Çok büyük aksilikler yaşadık o filmde. Mekan son anda iptal oldu, ulaşım sorunu yaşadık,mikrofonumuz bozuldu ve aklınıza gelebilecek muhteşem deli aksilikler. Ancak buna rağmen o kadar iyi insanlardı ki hepsi herkes bir koldan sahiplendiler filmi. Özellikle Sinan’ın (yani Ragıp karakterinin) ve yardımcı yönetmenliğimi yapan Merve‘nin(Merve Yayla) desteğini asla unutmam. Merve’yle zaten hali hazırda da hep çalışıyoruz. Levent abiye gelince aslında çok zor olmadı ona ulaşmam. Çünkü gerçekten çok iyi niyetli insanlardan biri Levent abi,çok kıymetli . Bir de eğer elinizde malzemeniz iyiyse(benim buradaki malzemem senaryomdu) insanları ikna etmek çok zorlamıyor sizi. Benim elimde referans gösterebileceğim amiyane tabirle satabileceğim hiçbir şeyim yoktu. Bende samimiyetimi satmak zorundaydım ki, öyle de yaptım zaten- Film inceleme yazılarınızla da takdir toplayan birisiniz. Film seçimlerinizde o film için bir şeyler yazmanızı sağlayacak şey nedir?

Kesinlikle senaryo! Ne demiş Hitchcock abimiz “Sinemada üç şey önemlidir. Senaryo,senaryo,senaryo”. Daha sonrasında oyuncu yönetimi ve devamlılığı takıntılı olduğum konular. Birde tabi kameraya da bakmadan edemem.- Türkiye ve yurtdışında takip ettiğiniz yönetmenler hangileridir?

Benim eskiden beri vazgeçemediğim ancak birbirine çok zıt iki yönetmenim var aslında. Birisi Pedro Almodovar, öbürü Nuri Bilge Ceylan. Ama Türk yönetmenlerin her filmine gidip görmeyi seviyorum. İyi olsun,kötü olsun.- Gelecek projeleriniz hakkında biraz bilgi verebilir misiniz?

Gelecek projelerim.. Ah ah o projeler… İç monolog filmimi tekrar çekeceğim hatta ayın biri setin ilk günü beklerim. Onun dışında hiç tecrübe etmediğim klip denemek istiyordum. Tam da bu sırada bir teklif geldi değerlendirmeye çalışacağım. Yıl içinde de planladığım bir kısa filmim daha olacak ismi “4 Günlük Bir şey” .Onun dışında başrollerini Feride Çetin ve Oktay Gürsoy’un paylaştığı Bildiğim Birkaç Nota filmim çeşitli festivallerde yarışmakta zaten.Bir de Merve Yayla’nın “Gölge” adlı projesini hayata geçireceğiz.Çok keyifli ve yapılmamış bir tarzda film olacak Gölge. Şimdilik aklıma gelenler bunlar.- Son olarak Moneta Film Projesi’ne yazılarıyla katkı yapan biri olarak bu proje hakkında olan düşünceleriniz nelerdir?

Moneta Film Projesi demek istemiyorum çünkü MONETA FİLM AİLESİ benim için artık çok kıymetli. Fikir alışverişi rahatlıkla yapıyorum özellikle Bilal Cangül’le. Projeye sonsuz destek vermeye hazırım. Biliyorum sizlerde bana aynı tutumdasınız. Tüm kısa filmciler adına teşekkür eder,tebriklerimi sunarım.
Röportaj : Bilal CangülPAYLAŞYorumlarGeri Dön: Ana Sayfa