FİZİKSEL VE PSİKOLOJİK ALGIDA PERSPEKTİFİN ÖNEMİ

Yazar : Bora Hay

18 Ağustos 2013

Ekleyen: Fahri Şahin

2874

FİZİKSEL VE PSİKOLOJİK ALGIDA PERSPEKTİFİN ÖNEMİ

Gördüğümüz objeler bize anlam ifade eder; kadrajda bize en yakın olan en önemlidir, en uzak olan en son bakmamız gerekendir bu her zaman insan gözünde böyle olmuştur. Bunlarla oynayarak aslında insan psikolojisindeki kaçınılmaz algı ile oynarız.

En önden en arkaya, ufuk çizgisine doğru nizami küçülen objeler düzgünlük denge ve her şeyin yolunda gittiği izlenimi yaratır.(Ordu çekimleri, tek sıra çekimleri vs…)

Fakat ters perspektif de olay biraz farklıdır.

Alışılmış dışı kuralları bozan olması gerektiğinin aksi bir o kadar da yaratıcılığı zorlayan kadrajlar elde etmemizi psikolojik oyun oynamamızı sağlar.TERS PERSPEKTİFDE PSİKOLOJİK ALGI

Anlatmak istediğiniz konuya dair önemli bir objeyi kurallara uygun olarak kadraja en yakın yerde göstermek bir tercihtir.

Ancak bir objenin önemini diğer objeye veya bir karakterin değerini diğer karaktere oranla daha önemli olması istendiğinde bunu yapabileceğiniz bir kadraj imkânı sunması kaçınılmazdır ters perspektifin.

Düzenle oynamak aslında yeni bir düzen yaratmaktır. Bir şeyin olması gereken dışında farklı olması izleyicide merak ve anlam uyandırır.

Ters perspektif in izleyicideki algısı 2 bölümde inceleriz.

1-FİZİKSEL ALGI

Fiziksel algımız gözümüzün donanımından kaynaklanan istem dışı algıdır. Ufuk çizgisine kaçan her obje bize uzaklaşır yakınımızdaki obje ise yakın gözükür. Ters perspektif de ise ufuk çizgisine yakın obje küçük görünmesi gerekirken ufuk çizgisine yakın yanılsaması olduğundan aslında olması gerektiği gibi görünür ama arkasındaki objeden büyük gözükür.

2-PSİKOLOJİK ALGI

Psikolojik algıda ise durum biraz daha ayrıntılıdır. Psikolojik olarak kadrajda gördüğümüz en dikkat çekici obje aslında bize en yakın gösterilen objedir. Uzak olmasına rağmen konumundan dolayı büyük gördüğümüz obje dikkatimizi çeker buda ters perspektifin başka bir oyunudur.Yazar : Bora HayPAYLAŞYorumlarGeri Dön: Ana Sayfa