Fırça Darbesi 20107545

Tür : Fragman       

Senarist ve Yönetmen   Nihan Belgin
Görüntü Yönetmeni   Dimitris Kasimatis
Sanat Yönetmeni   Erhan Alabaş
Oyuncular   Umut Beşkırma , Metin Belgin , Şebnem Köstem

Paylaş:

Şubat 1980… Sağ ve sol çatışmalarının doruğa tırmandığı zamanlar… TDKP’li bir grup genç, arkadaşları Sinan’ın öldürülüşünü protesto ederler. Askerler yürüyüşü engellemek, gençleri dağıtmak için uyarı ateşi açarlar. Ankara’nın karanlık, puslu havasına barut kokusu karışır. Kaçma, kovalamaca paniğinde Erdal’da silahını çekip ateş eder.

Ölen askeri vurduğu gerekçesiyle tutuklanan Erdal, havaya ateş ettiğini savunur. Yeterli kanıt bulunamadığı halde idam cezasıyla yargılanır.

General’in tuval üzerine vurduğu fırça darbeleri, giderek şiddetlenir, demokrasiye vurulan darbeye dönüşür.

İtirazlara karşın, 17 yaşındaki Erdal’ın düzmece “kemik testi” raporuyla 18 yaşını doldurduğuna karar verilir. Solcu kurban seçilmiştir. Bütün çabalar boşunadır artık… Genç çocuk hücresinde “öldürmedim, öldürmek isteseydim tabancamda beş mermi daha vardı.” diye sayıklayarak son günlerini yaşar.

General, sivil kostümlerini çıkarıp, üniformasını giymeye başlar. İnfaz sürecinde zaman geriye doğru akar. Cezaevi’nde ailesine yazdığı son mektup… ve ciğerlerine çektiği son sigara… Kefene bürünen fidan, darağacına yürürken, General aynada kendini seyre dalar.

“Kahrolsun faşist diktatörlük!” Cezaevi avlusunda yankılanır. Erdal sehpaya çıkar, celladıyla göz göze gelir, kimseye dokundurtmaz bedenini, kolları bağlı, kendi vurur tekmeyi… Bir süre çırpınır, sonra cansız sallanır, sallanır… General şapkasını da başına geçirmiş, portresine fırça darbelerini vurmayı sürdürür.

Yönetmen Görüşü

Henüz 16 yaşındayken idam cezasına çarptırılan Erdal′ın gerçek hikayesinden kurgusal bir kesittir; Fırça Darbesi.

30 Ocak 1980 gecesi Ankara sokakları insanın içini titretirken, genç bir çocuk elinde boya kutusu bir duvarın önünde yazı yazmaya çalışıyordu. Fakat polis pusudaydı, birden nişan aldı ve Sinan′ı sırtından vurdu. Yetmiyormuş gibi defalarca tetiği çekti ve Sinan yere yığıldı. Bu da yetmedi, damarlarındaki kan çekilinceye kadar sokaklarda sürüklendi...

Bu dehşet verici olay üzerine arkadaşları, Sinan′ın öldürülüşünü 2 Şubat 1980 günü protesto ettiler. Kaçma kovalamaca sırasında havaya bir el ateş eden Erdal kurban seçilip çatışmada ölen askeri vurmakla suçlandı.

Fırça Darbesi 12 Eylül 1980 darbesine ve darbecilere bir göndermedir. Demokrasinin ve adil yargının ortadan kalktığı dönemin kara sayfalarından birine, insanlık adına utanç veren ölüm cezasına bir karşı duruş; bugün suçsuzluğu kanıtlanan genç insana saygı duruşudur.Kaynak : Nihan Belgin

Yayın İzin Tarihi : 23/03/2013

Senarist ve Yönetmen   Nihan Belgin
Görüntü Yönetmeni   Dimitris Kasimatis
Sanat Yönetmeni   Erhan Alabaş
Oyuncular   Umut Beşkırma , Metin Belgin , Şebnem Köstem
Fırça Darbesi
Fırça Darbesi
Fırça Darbesi
Fırça Darbesi
Fırça Darbesi
Fırça Darbesi
Fırça Darbesi

13. Uçan Süpürge Uluslararası Kadın Filmleri Festivali (2010)

  • Gösterim

1. Uluslararası Eskişehir Kral Midas Kısa Film Festivali (2011)

  • Gösterim

16. Boston Türk Festivali, Belgesel ve Kısa Film Yarışması (2011)

  • Finalist

Antalya 47. Altın Portakal Film Festivali (2010)

  • Finalist

12. Uluslararası Patras Film Festivali (2011)

  • İnsan Hakları Onur Ödülü

49. Uluslararası Malta Altın Şövalye Kısa Film Festivali (2011)

  • Finalist


Rastgele Kısa FilmlerGeri Dön: Ana Sayfa