Çanakkale Kısa Film Festivali Filiz Akın’ın Katılımıyla Sona Erdi

07 Aralık 2015

Ekleyen: Aytaç Ünal

2104

Çanakkale Kısa Film Festivali Filiz Akın’ın Katılımıyla Sona Erdi

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Çanakkale Sosyal Bilimler Meslek Yüksekokulu tarafından bu yıl ilki gerçekleştirilen 1. Çanakkale Kısa Film Festivalde Onur Konuğu Filiz Akın’ın katılımıyla gerçekleştirilen ödül töreniye sona erdi.

Çanakkale Kısa Film Festivali′nin onur konuğu Türk sinemasının unutulmaz isimlerinden Filiz AKIN’a onur ödülü verildi.

Jüri üyeleri ve festival düzenleme kuruluna da festival anı plaketleri verildi.

Dereceye Giren Filmler Belli Oldu

Çanakkale Zaferi’nin 100’üncü yılı dolayısıyla ana teması ‘’Çanakkale Ruhu’’ olarak belirlenen festivalde, milli birlik - beraberlik, barış ve dostluk, vatan sevgisi gibi milli ve manevi değerleri konu alan pek çok kısa film arasından ön değerlendirmeyi geçen 15 film arasından; alanında uzman sinema sanatçısı ve akademisyenlerden oluşan jürinin değerlendirmesiyle 1.liği Doruk Can AKCA’nın yönettiği “Dumlupınar Son Dalış”, 2. liği Erkan ÖZCAN’ın yönettiği “Sonsuza Kadar Dumlupınar”, 3. lüğü Ali Kerem GÜLERMEN’in yönettiği “Siper İçinde” filmleri üstlenirken, Juri Özel Ödülü’nü ise AdemAKYOL’un yönetmenliğini yaptığı “1915 Hafızalarda Kalanlar” isimli kısa film aldı.

Festivalde birinciye 10.000 TL, ikinciye 5.000 TL, üçüncüye ise 3.000 TL para ödülü ve festival plaketi verildi.
Çanakkale Kısa Film Festivali Bundan Sonraki Süreçte Belli Periyodlarda Devam Edecek

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yücel ACER’in yaptığı konuşmada Çanakkale’ye böyle güzel ve anlamlı bir etkinliği kazandırdıkları içinKısa Film Festivali projesini başarılı bir şekilde hayata geçiren Çanakkale Sosyal Bilimler Meslek Yüksekokulu öğretim elemanlarına teşekkür etti. Ayrıca Çanakkale Kısa Film Festivali’nin bundan sonraki yıllarda da devam edeceği duyurusunu yaptı.

Festival etkinlikleri kapsamında yalnızca film gösterimleri değil, aynı zamanda, alanında uzman akademisyen ve sanatçılarla belgesel kısa film, sinemada kurgu, Türk Sineması üzerine çeşitli söyleşiler ve dereceye giren film yönetmenleriyle söyleşiler de gerçekleşti.

Detaylı Bilgi için: canakkalekisafilmfestivali.com

PAYLAŞYorumlarGeri Dön: Ana Sayfa