Moneta BlogKuantum Fiziğinin Şiiri: Sinema

Ekleyen: Sercan Demircan

Ah şu bilmek, ne enteresan şeydir öyle… Sanat tarihini, bilmenin ışığından ayırmanın bizi gaflete düşürdüğü kesindir. Bil- mek, bil-im, bil-işim, bil-dirişim eylemleri dışavurulmalı ve bunun için de bir anlatım “dili” yakalamalıyız.

Devamını Oku

Sinema ve Tv’de Çekim Ölçekleri

Sinema ve Tv’de Çekim Ölçekleri

15 Ocak 2012

Ekleyen: Sercan DemircanMoneta Film ve www.omergokyar.com için yazdığım ilk makalemin yalnızca yolun başında olan arkadaşlarımıza değil aynı zamanda evinde sinema izleyen izleyiciye de hitap etmesine özen göstermiştim.

Devamını Oku

KÜÇÜK SİNEMA DÜKKANI-5

KÜÇÜK SİNEMA DÜKKANI-5

03 Ocak 2012

Ekleyen: Bilal CangülERKEKLER SARIŞINLARI SEVER (1953) filmindeki Marilyn Monroe’yu kim unutabilir! Aslında film dönemin süperstar’ı Betty Grable için yazılmıştı, ama Grable 150.000 dolar ücret isteyince yapımcılar 18.000’e oynamaya razı olan ve bir önceki NIAGARA filmiyle sivrilmiş olan M.M.’yi seçtiler.

Devamını Oku

ODTÜ Film Festivali 2012  Kısa Filmler için Çağrı

ODTÜ Film Festivali 2012 Kısa Filmler için Çağrı

25 Aralık 2011

Ekleyen: Aytaç ÜnalODTÜ Sinema Topluluğu olarak 2.’sini düzenleyeceğimiz ODTÜ Film Festivali kapsamında atölyeler, söyleşiler, forumlar, uzun metrajlı film gösterimleri ve kısa metrajlı film gösterimleri yapılacaktır. Gösterilen kısa filmler seyircilerin oylamasına sunulup 2012 ODTÜ Film Festivali kısa film seçkisi hazırlanacaktır.

Devamını Oku

5. Palto Film Günleri

5. Palto Film Günleri

13 Aralık 2011

Ekleyen: Bilal Cangül5. Palto Film Günleri 19 – 25 Aralık 2011 tarihleri arasında kapılarını sinemaseverlere açıyor. Eskişehir Anadolu Üniversitesi Sinema Kulübü ve İletişim Bilimleri Fakültesi tarafından düzenlenen, Eskişehir Film Festivali (E.F.F) ‘nin çeşitli birimlerinde çalışan, film festivalinin heyecanını birebir hisssetmiş bir grup arkadaşın kendi çabalarıyla oluşturdukları Palto Film Günleri 5. yılında da büyük bir tutku ve heyecan ile hazırladığı programı seyircilerine sunuyor...

Devamını Oku

KÜÇÜK SİNEMA DÜKKANI-4

KÜÇÜK SİNEMA DÜKKANI-4

18 Kasım 2011

Ekleyen: Bilal CangülÜnlü MGM’in sahiplerinden yapımcı Samuel Goldwyn ne zaman komedyen Groucho Marx’la karşılaşsa hep aynı soruyu sorarmış: “Selam Groucho, Harpo nasıl?” Her seferinde kendi hatırını değil de, kardeşini soran yapımcı da Groucho’yu sinir edermiş.

Devamını Oku

Cashback - Film Eleştirisi

Cashback - Film Eleştirisi

16 Ekim 2011

Ekleyen: Fahri ŞahinBu hafta ele alacağım film “Cashback”. Türkiye’de “Zamana Güzellik Kat” olarak vizyona girmiş bu film 2006 yapımlı. Ancak burada söz etmek istediğim bir ufak ayrıntı var. Film, ilk başta ödüllü bir kısa filmken, sonrasında uzun metrajlı filme dönüştürülmüştür.

Devamını Oku

KÜÇÜK SİNEMA DÜKKANI - 3

KÜÇÜK SİNEMA DÜKKANI - 3

12 Ekim 2011

Ekleyen: Bilal CangülMae West oyunculuğu ve fiziği kadar kıvrak zekası ve esprileriyle de ünlüydü. Yıllar boyu dilden dile dolaşan sözlerinden bazıları:

Devamını Oku


Filmekimi 10 Yaşında!

Filmekimi 10 Yaşında!

07 Eylül 2011

Ekleyen: Aytaç Ünalİstanbul Kültür Sanat Vakfı tarafından düzenlenen Filmekimi, 8–15 Ekim tarihlerinde izleyicilerle buluşuyor. 10. yaşını kutlayan Filmekimi’nin bir de sürprizi var: Filmekimi, bu yıl ilk kez İstanbul sınırlarını aşıyor ve Türkiye’de beş kentte daha sinemaseverlerle buluşuyor.

Devamını OkuGeri Dön: Ana Sayfa