Moneta Blog

BU FİLM NASILSA KARŞIMA ÇIKAR !..

BU FİLM NASILSA KARŞIMA ÇIKAR !..

21 Ocak 2012

Ekleyen: Aytaç ÜnalHareketli görüntü (sinematoğrafi) alfabesinin dramatik formları (sinema filmleri, TV filmleri veya dizileri) başlangıçtan bugüne iki üretim tarzında üretilip tüketiliyor.

Devamını Oku

KISA FİLM NEDİR, NE DEĞİLDİR?

KISA FİLM NEDİR, NE DEĞİLDİR?

21 Ocak 2012

Ekleyen: Fahri Şahin1996 yılında “kısa film”in ne olduğunu soruşturan bir kitap yayınlanmıştı. Yazar “kısa film nedir?” sorusu için dönemin bilinen sorularını derleyip, konunun üstatlarına göndermiş ve cevaplarını bir kitap haline getirmişti.

Devamını Oku

Kuantum Fiziğinin Şiiri: Sinema

Kuantum Fiziğinin Şiiri: Sinema

17 Ocak 2012

Ekleyen: Sercan DemircanAh şu bilmek, ne enteresan şeydir öyle… Sanat tarihini, bilmenin ışığından ayırmanın bizi gaflete düşürdüğü kesindir. Bil- mek, bil-im, bil-işim, bil-dirişim eylemleri dışavurulmalı ve bunun için de bir anlatım “dili” yakalamalıyız.

Devamını Oku

Sinema ve Tv’de Çekim Ölçekleri

Sinema ve Tv’de Çekim Ölçekleri

15 Ocak 2012

Ekleyen: Sercan DemircanMoneta Film ve www.omergokyar.com için yazdığım ilk makalemin yalnızca yolun başında olan arkadaşlarımıza değil aynı zamanda evinde sinema izleyen izleyiciye de hitap etmesine özen göstermiştim.

Devamını Oku

KÜÇÜK SİNEMA DÜKKANI-5

KÜÇÜK SİNEMA DÜKKANI-5

03 Ocak 2012

Ekleyen: Bilal CangülERKEKLER SARIŞINLARI SEVER (1953) filmindeki Marilyn Monroe’yu kim unutabilir! Aslında film dönemin süperstar’ı Betty Grable için yazılmıştı, ama Grable 150.000 dolar ücret isteyince yapımcılar 18.000’e oynamaya razı olan ve bir önceki NIAGARA filmiyle sivrilmiş olan M.M.’yi seçtiler.

Devamını Oku

ODTÜ Film Festivali 2012  Kısa Filmler için Çağrı

ODTÜ Film Festivali 2012 Kısa Filmler için Çağrı

25 Aralık 2011

Ekleyen: Aytaç ÜnalODTÜ Sinema Topluluğu olarak 2.’sini düzenleyeceğimiz ODTÜ Film Festivali kapsamında atölyeler, söyleşiler, forumlar, uzun metrajlı film gösterimleri ve kısa metrajlı film gösterimleri yapılacaktır. Gösterilen kısa filmler seyircilerin oylamasına sunulup 2012 ODTÜ Film Festivali kısa film seçkisi hazırlanacaktır.

Devamını Oku

5. Palto Film Günleri

5. Palto Film Günleri

13 Aralık 2011

Ekleyen: Bilal Cangül5. Palto Film Günleri 19 – 25 Aralık 2011 tarihleri arasında kapılarını sinemaseverlere açıyor. Eskişehir Anadolu Üniversitesi Sinema Kulübü ve İletişim Bilimleri Fakültesi tarafından düzenlenen, Eskişehir Film Festivali (E.F.F) ‘nin çeşitli birimlerinde çalışan, film festivalinin heyecanını birebir hisssetmiş bir grup arkadaşın kendi çabalarıyla oluşturdukları Palto Film Günleri 5. yılında da büyük bir tutku ve heyecan ile hazırladığı programı seyircilerine sunuyor...

Devamını Oku

KÜÇÜK SİNEMA DÜKKANI-4

KÜÇÜK SİNEMA DÜKKANI-4

18 Kasım 2011

Ekleyen: Bilal CangülÜnlü MGM’in sahiplerinden yapımcı Samuel Goldwyn ne zaman komedyen Groucho Marx’la karşılaşsa hep aynı soruyu sorarmış: “Selam Groucho, Harpo nasıl?” Her seferinde kendi hatırını değil de, kardeşini soran yapımcı da Groucho’yu sinir edermiş.

Devamını OkuGeri Dön: Ana Sayfa