Moneta BlogPersona - Sinema Yazısı

Persona - Sinema Yazısı

06 Haziran 2012

Ekleyen: Bilal Cangül

Yönetmen:Ingmar Bergman Persona : Bürünülen kişi,rol demektir. Yapıldığı dönemde film yapı taşlarını alt üst eden sinemaya yeni bir bakış açısı kazandıran Persona ‘’oyuncu odaklı mı yoksa yönetmen odaklı mı?’’ sorusunda büyük gitgeller yaşatan bir film.

Devamını OkuCan - Sinema Yazısı

Can - Sinema Yazısı

22 Mayıs 2012

Ekleyen: Bilal CangülRaşit Çelikezer… Onu ‘’Vicdan(Senaryo’su)’’ ve ‘’Gökten Üç Elma Düştü’’ filmleriyle hatırlamak mümkün. Çelikezer televizyonculuktan gelen bir yönetmen ve ister istemez bu olgu filmlerinde birazcıkta olsa kokuyor.

Devamını Oku

A Seperation - Sinema Yazısı

A Seperation - Sinema Yazısı

17 Mayıs 2012

Ekleyen: Bilal CangülBir Ayrılık deyip geçmeyin… Bir ayrılık… Filmi izlemeden önce de tahmin edilebileceği üzere ‘’ayrılık’’ teması hakim filme. İran sineması aynı zamanda da Asghar Farhadi\′nin ‘’Erkek Sineması’’ diyebiliriz Bir Ayrılık’a…

Devamını Oku

Beyaz Güvercin Yetimlerin Hikayelerini Anlatacak

Beyaz Güvercin Yetimlerin Hikayelerini Anlatacak

01 Mayıs 2012

Ekleyen: Bilal CangülİHH İnsani Yardım Vakfı, İstanbul’da gerçekleşecek 5. Uluslararası Çocuk Buluşması kapsamında Beyaz Güvercin ismiyle bir kısa film yarışması düzenliyor. Kurmaca, belgesel ve animasyon kategorilerinde yarışacak filmlerin son teslim tarihi 21 Mayıs.

Devamını Oku


Pi - Sinema Yazısı

Pi - Sinema Yazısı

12 Nisan 2012

Ekleyen: Fahri ŞahinHatırlayacağınız üzere, bir önceki yazımda gene bir Aronofsky filmi incelemiştim. Daha geriye gidersek “Black Swan” filmi hakkında da fikirlerimi paylaşmıştım. Bu gidişle gene aynı yönetmenin “The Fountain” filmi hakkında yazacağım bir sonraki yazıda. Ama şimdi gelin, bu haftaki filme geçelim: Π (Pi)

Devamını Oku

KÜÇÜK SİNEMA DÜKKANI-8

KÜÇÜK SİNEMA DÜKKANI-8

10 Nisan 2012

Ekleyen: Bilal CangülMae West oyunculuğu ve fiziği kadar kıvrak zekası ve esprileriyle de ünlüydü. Yıllar boyu dilden dile dolaşan sözlerinden bazıları:

Devamını Oku

Şahane Misafir - Sinema Yazısı

Şahane Misafir - Sinema Yazısı

08 Nisan 2012

Ekleyen: Bilal CangülFerzan Özpetek; bütün ömrünü bir pastane fırınında kuruvasan yaparak geçiren Pietro’nun öyküsünü anlatıyor bizlere. Pietro bir gay.Ferzan Özpetek sinemasının vazgeçilmez ögelerinden biri gibi dursa da Pietro’nun diğer karakterlerden bir farkı var; o sevdiği adam için Roma’ya taşınabilecek kadar çılgın !

Devamını OkuGeri Dön: Ana Sayfa